İlluminati Nedir?

İlluminati, Adam Weishaupt tarafından 1776 yılında Yukarı Bavyera’da kurulmuş olan masonik bir örgüttür. Resmi görüşe göre ise 1785 yılında hükümet tarafından dağıtıldı. İlluminati, dağılmadan önce 2000’den fazla üyeye sahipti ve tahmin edilebileceği gibi bu üyelerin çoğu sıradan insanlar değildi.

İllumunati, Latince bir kelimedir ve aydınlanmışlar anlamına gelir. Topluluğun hedefi, batıl inançlara karşı çıkmak, ve dinin etkisini azaltmaktı. Bu düşünceler bu örgütle uzaktan yakından alakası olmayan insanlarca da benimsenebilecek görüşler olsalar da, İllumunati’nin asıl tepki çeken yönü bu düşüncelerini hayata geçirme yöntemidir. Onlar, istedikleri dünya düzenini yaratabilmek için tüm dini ve siyasi yapıyı yıkıp yeni bir dünya düzeni kurmak gerektiğine inanıyorlardı.

Komplo teorisyenlerine göre; İllumunati hiç bir zaman dağılmamış, sadece yer altına inmiştir. Bu varsayım üzerinden yola çıkarak pek çok kitap yazılmış ve özellikle internet üzerinde milyon tane komplo teorisi oluşturulmuştur.

Günümüzde pek çok insan, Fransız İhtilalinden tutun da 11 Eylül Saldırılarına kadar pek çok olayın sorumlusunun İlluminati olduğuna inanmaktadır. Bu insanlara göre dünyadaki siyasetçilerin ve ünlü kişilerin çoğu da bu örgüt için çalışmaktadır.

Belki de gerçekten birileri dünyayı yönetiyordur. Ama İnternet ortamlarında, açtıkları blog sayfaları ile gizlenen gerçekleri ifşa ettiğini iddia eden ve herhangi bir kanıt sunmadan yüzlerce sayfalık kitaplar yazan, kişileri de ciddiye almamak gerekiyor.

Batuhan AĞAŞ

Batuhan Ağaş

1992 yılında İzmir'de dünyaya geldi. İlköğretim hayatını tamamladıktan sonra eğitimine bir meslek lisesinde devam etti ve Elektrik Bölümü mezunu oldu. Ardından ise Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. Henüz mezun dahi olmadan pek çok önemli tarihçinin de yazar olduğu bir tarih dergisinde 1,5 yıl boyunca belli aralıklarla makaleler yayımladı. Tarihin her alanına ilgi duymakla beraber, asıl ilgi alanı Genel Türk Tarihidir. Aynı zamanda tarihtenyazilar.com'un kurucusudur.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz...

%d blogcu bunu beğendi: