Tarihin En Gizemli Kitabı: Voynich Elyazması

Wilfrid M. Voynich isimli Polonyalı bir sahaf tarafından ortaya çıkarılan ve daha sonra onun adı ile anılan bir kitap bulunduğu günden bu yana pek çok uzman tarafından incelendi ve yine de gizemi çözülemedi. Voynich elyazması diye bildiğimiz bu kitabı gizemli yapan özelliği bilinmeyen bir dilde ve de bilinmeyen bir alfabede yazılmış olmasıdır. Kitabın 15. yüzyılda İtalya’da yazıldığı düşünülmektedir.

Voynich elyazmasında pek çok resim bulunur ve bu resimler de bu dünyaya ait değillermiş gibi durmaktadır. Dünya üzerinde olmayan bitkiler, anlamsız şekiller ve daha bir sürü resim kitapta yer almaktadır.

Voynich elyazmasının bu durumu pek çok komplo teorisine de esin kaynağı olmuştur. Bazılarına göre kitap, bu dünyaya ait olmayan bir dilde yazılmıştır. Kitabın, Leonardo da Vinci, tarafından yazıldığını bile söyleyenler vardır. Kimi uzmanlar da kitabın bir aldatmacan ibaret olduğunu düşünmektedirler.

Kitabın içeriği çözülemese de beş bölümden oluştuğu düşünülmektedir. Bu bölümler şunlardır; biyoloji, şifalı bitkiler, astronomi, kozmoloji ve reçeteler.

Son zamanlarda bazı araştırmacılar kitaptaki bazı kelimeleri çözdüklerini iddia etseler de, kitap hala gizemini korumakta ve tam olarak deşifre edilememektedir.

İşte kitaptan bazı resimler;

Batuhan AĞAŞ

Batuhan Ağaş

1992 yılında İzmir'de dünyaya geldi. İlköğretim hayatını tamamladıktan sonra eğitimine bir meslek lisesinde devam etti ve Elektrik Bölümü mezunu oldu. Ardından ise Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. Henüz mezun dahi olmadan pek çok önemli tarihçinin de yazar olduğu bir tarih dergisinde 1,5 yıl boyunca belli aralıklarla makaleler yayımladı. Tarihin her alanına ilgi duymakla beraber, asıl ilgi alanı Genel Türk Tarihidir. Aynı zamanda tarihtenyazilar.com'un kurucusudur.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz...

%d blogcu bunu beğendi: