Nostradamus Kimdir?

Nostradamus, 1503 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Nostradamus, yahudi kökenli olsa da, henüz daha doğmadan önce ailesi Katolik Hrıstiyanlığı benimsemişti.

Nostradamus, genellikle kehanetleri ile bilinmekle beraber, aslında pek çok bilimle uğraşmıştır ki bu o dönem normal karşılanan bir durumdu. Tıp, eczacılık, simya astroloji gibi alanlarda oldukça bilgiliydi. Hatta bir ara vebayı tedavi etmeye çalışmış ve bu onun belli bir ün yapmasına da sebep olmuştur. Nostradamus, iyi bir eğitim almıştı ve pek çok dil bilmekteydi.

Nostradamus, pek çok kehanette bulunmuş olmak ile beraber kehanetlerini açık ve anlaşılır şekilde ifade etmiyordu. Yazdığı cümleler her yöne çekilebilecek cümleler idi.

Örneğin 1999 yılına ait bir kehaneti şu şekilde veriyordu:

“Yıl 1999 yedi ay Gelecek gökyüzünden büyük Dehşet Kralı Moğollar’ın büyük kralını diriltmek için Mars iyi şansla hüküm sürdükten önce ve sonra.”

Nostradamus’un Türkiye ile ilgili kehanetleri olduğu da iddia edilir. Çeşitli iddialara göre Nostradamus, yakın gelecekte Türkiye ile Yunanistan’ın savaşacağı, ülkede bir deprem olacağı ve bir iç savaş yaşanacağı gibi öngörülerde bulunmuştur.

Nostradamus 1566 yılında dünyaya gözlerini yumdu. Belki kendisi bile ününün bu kadar büyük olacağını tahmin edememişti. İnsan oğlunun bilinmezliğe olan tutkusu onun ününe ün kattı ve daha da katmaya devam edeceğe benziyor. Görünen o ki, 2100 yılında da birileri, “Nostradamus’un 2100 yılına dair kehanetleri” diye yazılar yazıp yayınlıyor olacaklar.

Turan Bozkurt


Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz...

%d blogcu bunu beğendi: