Atatürk Menemen’i Yakın Dedi mi?

23 Aralık 1930 tarihinde, dördü silahlı altı kişi camiden aldıkları sancağın etrafında insanları toplamaya çalışıyorlardı. Amaçlarını şu sözler ile açıklıyorlardı: Şapka giyen kafirdir! Yakında yine şeriata dönülecektir. İddialarına göre bu amacı gerçekleştirmek için büyük bir ordu oluşturulmuştu. Bu yalan iddia, halkı korkutmak konusunda oldukça başarılı oldu. Bilindiği üzere, olaya müdahale etmek için Kubilay bölgeye gönderildi. Ardından yaşanan olaylar ise yobazlığın insanı insan yapan bütün değerlere düşman olduğunu bir defa daha kanıtladı.

Mustafa Kemal Atatürk Menemen’de yaşananlara sert tepki gösterdi. Kazım Özalp’in aktardığına göre şunları söyledi: “Bu ne haldir, mürteciler hükümet meydanında ordunun subayını din adına boğazlayabiliyorlar. Binlerce Menemenli’den kimse çıkıp mani olmuyor, bilakis tekbirlerle teşvik ediyorlar. Yunan idaresi altındayken bu hainler neredeydiler? Onların namusunu ve dinini kurtaran ordunun bir subayına reva gördükleri bu saldırının cezasını yalnız hain katiller değil, hepsi en ağır şekilde çekmelidir. Bu Cumhuriyet’i ve bizim başımızı kesmektir. Bundan bütün Menemen sorumludur. Bu kasaba ‘Vilmodit’ ilan edilmeye müstahak olmuştur” Atatürk Vilmodit emrini verdikten sonra bu kararından geri adım attı ve şunları söyledi: “Böyle emirler verirsem, uygulamayın, sonra bir daha sorun” Bir diğer görüşe göre ise Atatürk’ü bu kararından çevresindekiler vazgeçirmiştiler.

Atatürk, Menemen’in yakılması emrini vermişti ama bu emrin verilmiş olması, sosyal medyada sıkça yapılan yayınların doğru olduğu anlamına gelmez. Sosyal medyada, sıkça Atatürk’ün şehri içinde insanlar varken yakma emri verdiği tekrarlanır. Oysa durumun böyle olmadığını anlayabilmemiz için, “Vilmodit” kelimesinin ne anlama geldiğini bilemiz gerekir. Vilmodit kelimesinin anlamı şu şekildedir:

“Vilmodit, Fransızca bir sözcüktür. Cezalandırılmış şehir veya, lanetli şehir anlamındadır. Bir yerin vilmodit ilan edilmesi ise, o yerin önce boşaltılıp, sonra yakılması ve en sonunda da gelecek nesillere ibret olsun diye, merkezine bir anıt dikilmesi demektir.”

Atatürk şehrin boşaltıldıktan sonra yakılıp, şehir meydanına bir utanç anıtı dikilmesi emrini vermişti. Belirttiğimiz üzere daha sonra bu emri verdiği için pişmanlık duydu. Sonuç olarak Vilmodit’in Türkçe bir kelime olmaması, bir takım yanlış anlaşılmaların doğmasına sebep olmuştur. Atatürk şehrin içindeki insanlarla birlikte yakılması emrini vermemişti.

Atatürk Menemen’i Yakın Dedi mi?” için bir yorum

  • Mayıs 22, 2019 tarihinde, saat 15:49
    Permalink

    menemen olayları bilinçli yapılmış bir isyan ama ve lakin ben doğduğm günden beri kendilerini müslüman akdeden ler Atatürk ü sol kesim ise din adamlarını suçlamakta.bu isyancıların başı mehmet devriş ALLAH AŞKINA kim bu adam neden gerçekler söylenmiyor. Memet derviş kurtuluş şavasında ege bölgesinde beşbin TÜRK ASKERİNİ yUNANLILARA İHBAR EDİP ÖLDÜRTEN KİŞİ yine Atatürkü izmire girerken karşılayan kişi. benim bildigim kadarıla bu adam GİRİT asllı bir YAHÜDİ uzatmıyacagım lütfen menemen konusunda gerçekleri konuşalım,tarih bir gün gerçegi yazar

    Yanıtla

Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz...

%d blogcu bunu beğendi: