Şalcı Bacı Gerçeği

Son zamanlarda, Atatürk’e ve Atatürk’ün devrimlerine saldırmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayan karşı devrimci ve yobaz zihniyetin sık sık başvurduğu, tekrar tekrar dillendirdiği bir yalandan bahsetmek istiyorum. Bu yalanın adı Şalcı Bacı…

Atatürk Devrimleri’nden Kılık Kıyafet ve Şapka Devrimi’ne saldırmak için İskilipli Atıf ile beraber sıkça kullanılan hayali bir kahraman Şalcı Bacı. Sözde Cumhuriyet’in ilk yıllarında Erzurum’da Şapka Kanunu’na muhalefet ettiği için asılan bir kadın.

İnternetteki arama motorlarına yazdığınızda birbirinin benzeri, neredeyse kopyala-yapıştır şeklinde yazılmış, sürekli dallanıp budaklandırılan bir masal şeklinde onlarca yazı bulabilirsiniz. Peki ya bu uydurulan Cumhuriyet Tarihi Yalanı ile ilgili herhangi bir kanıt, belge, tutanak, zabıt, resim, ciddi bir kaynak var mı diye sorarsanız, tabi ki de böyle bir kanıt yok.

Bu yalanın çıkış noktası Necip Fazıl Kısakürek’in “Son Devrin Din Mazlumları” adlı kitabının “Şapka Kurbanları” adlı bölümünden çıkmakta. Peki, bu kitapta bu konuyla ilgili bir kanıt, ciddi bilgi, belge vs. var mı? Tabi ki yok. Şalcı Bacı hikayesi bu kitaptan çıktıktan sonra Cumhurbaşkanı affıyla hapishaneden çıkan Çetin Altan, Nimet Arzık, Cihan Aktaş, Yavuz Bahadıroğlu, Mehmet Sılay, Ayşe Böhürler, Hilal Kaplan ve daha bir çok aynı ideolojiye hizmet eden kişi tarafından aynı zincirleme halkanın başı olan Necip Fazıl’ın kaynak veya kanıt gösteremediği hikayesi olmuştur.

Hikayeyi her eline alan kişi biraz daha şişirmiş, daha dramatik hale getirecek bir çok detay eklemiştir. Ama asla ne o Şalcı Bacı’nın ismi vardır ortada, ne tam olarak ne zaman asıldığına dair bir tarih, ne bu uydurulan olayı kanıtlayabilecek bir kanıt vardır, ne de tam olarak asılma nedeni vardır ortada. Hatta mimar– yazar Cihan Aktaş “Bilimsel Araştırma” dediğinde yazısında bile İdamına götüren suçu naşıl işlediğine dair yeterince bilgiye sahip olamadığımız… Bohçasıyla girdiği evlerde, avlularda şallarını sergilerken şapka kanunu hakkında ileri geri laflar etmiş mi, emin olamıyoruz…” demiştir. Emin olmamaları oldukça normaldir. Çünkü bu yazıda da defalarca kez dillendirdiğim gibi ellerinde herhangi bir kanıt yoktur. Üstelik bu olay ne arşivlerde, ne Resmi Gazete’de, ne de gazetelerin herhangi birinde yer almıştır. İşin daha da ibretlik tarafı şapka kanununa muhalefetten kimse idam edilmemiştir.

Gönderen: Genco Öztürk


Şalcı Bacı Gerçeği” için 4 yorum

 • Mayıs 23, 2019 tarihinde, saat 19:31
  Permalink

  Elinize yureginize beyninize saglik. Salci yalani akla bilime ve hukuka uymuyor. Ancak uyduranlar hesabini vereceklerdir.

  Yanıtla
 • Mayıs 23, 2019 tarihinde, saat 11:33
  Permalink

  Böyle bir şey yok. 31 yaşında tarihciyim çeşitli arsivlere baktım kayıtlara baktım böyle bir şey yok.beynini kullanan inanmaz komik yalanlar bunlar. He Atatürk geldi şu kadını asın dedi onlar da astilar He?? Beyin fukaralari tek kaynağınız kaynaksız yazılan Necip Fazıl köpeginin yazisidir bunuda tarih gommustur.

  Yanıtla
  • Mayıs 24, 2019 tarihinde, saat 10:12
   Permalink

   31 yaşındaki tarihçi laga luga etme. Tek parti döneminde yapılan yolsuzlukları, baskıları, zulümleri, haksız idamları vs. öğrenmek istiyorsan Mete Tunçay’ın, Ahmet Demirel’in, Cemil Koçak’ın, Andrew Mango’nun eserlerine bak. Bu şahıslar hem “yobaz” değil hem de eserleri belgelere dayanır.

   Yanıtla
 • Mayıs 22, 2019 tarihinde, saat 15:45
  Permalink

  tabi ezanda değişmedi camilerde yıkılmadı kuran okumak için insanlar hafızlar mağaralarda ders görmedi sen iyice araştırbak bunlarda olmamıştır

  Yanıtla

Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz...

%d blogcu bunu beğendi: