Genel Tarih

Titanik Faciası

15 Nisan 1912’de saat 02.26’da, bir İngiliz gemisi olan Titanik, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda Kanada’nın 400 mil güneyinde battı. 2,200 yolcu ve mürettebatı taşıyan devasa gemi, iki buçuk saat önce bir buzdağına çarpmıştı.

10 Nisan’da şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en lüks okyanus gemilerinden biri olan RMS Titanik, İngiltere, Southampton’tan Atlantik Okyanusu’ndaki ilk yolculuğuna çıktı. Titanik, İrlandalı gemi yapımcısı William Pirrie tarafından tasarlanmış, Belfast’da inşa edilmiş ve dünyanın en hızlı gemi olduğu düşünülüyordu. Gövdesi su geçirmez olduğu tahmin edilen 16 bölmeye ayrılmıştı. Titanik batırılımaz olarak kabul edildiliyordu. Son derece rekabetçi Atlantik feribot yolunun ilk yolculuğunda gemi 2.200 yolcu ve mürettebatı taşıdı.

Fransa’nın Cherbourg kentinde ve İrlanda’nın Queenstown kentinde durup, son yolcularını alan gemi, New York City için tam hızda yola çıktı. Bununla birlikte, 14 Nisan gecesi gece yarısından hemen önce, RMS Titanik, bir buzdağına çarptı ve gövde bölmelerinden en az beşi parçaladı. Bu bölmeler suyla doldu ve 15 Nisan’da sabah saat 02.20’de okyanus tabanına battı.

Can simidi sıkıntısı ve tatmin edici acil durum prosedürlerinin olmaması nedeniyle 1.500’den fazla insan gemiyle birlikte batmıştı veya Kuzey Atlantik sularında donmuştu. Hayatta kalanlardan 700 kadarının çoğu kadınlar ve çocuklardı. Trajedide bir dizi ünlü Amerikan ve İngiliz vatandaş öldü.

Titanik battıktan bir saat ve 20 dakika sonra Cunard gemisi Carpathia geldi. Filikalardaki kazazedeler gemiye getirildi. Daha sonra, Leyland liner Californian’ın kaza anından 20 mil uzakta olduğu keşfedildi. Fakat telsiz operatörü görevden alındığı için Titanik’in tehlike sinyallerini duyamamıştı.

Trajedinin ayrıntılarının duyulması Atlantik’in her iki tarafında da öfkeye yol açtı. Felaket sonrasında, Denizde Yaşamın Güvenliği konusundaki ilk Uluslararası Sözleşme 1913’te imzalandı. Her geminin gemideki her bir insanın cankurtaran alanına sahip olmasını ve cankurtaran tatbikatlarının yapılmasını gerektiren kurallar kabul edildi. Kuzey Atlantik’teki nakliye şeritlerindeki buzdağlarını izlemek için bir Uluslararası Buz Patrolu kuruldu. Gemilerin 24 saat radyo izlemeleri de gerekiyordu.

Alıntı: http://www.history.com/this-day-in-history/titanic-sinks

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: