Eski Çağ Tarihi

Antik Roma’da Kumar

Arkeolojiye dayanarak, medeniyetin başlangıcından beri insanın kumar oynamayı sevdiğini biliyoruz. Oyun oynamayı şansa dayalı bir ödülle birleştirdiğinizde ulaşılan memnuniyet arzusunu harekete geçiren nedir? Emeksiz kazanç heyecanı mı? Motivasyon ne olursa olsun, kumar çağlar boyunca ve günümüzde popüler olmaya devam ediyor.

Antik dünyada, Romalılar istekli kumarbazlardı. Köleden imparatora, zanaatkârdan Senatöre kadar tüm sınıflar kumar oynardı. Cumhuriyet döneminde, her yıl Aralık ayında düzenlenen Saturnalia festivali dışında kumar oynamak yasaktı. Festival süresi boyunca Kumar ve toplu sekse izin verilmiştir. Festivalin son gününde, bir erkeğin veya bir domuzun kurban edilmesi söz konusu oluyordu.

Saturnalia Festivali dışında, resmi yasağa rağmen, kumar Roma halkı için günlük bir faaliyetti. Pretorya yakınındaki bir tavernanın kalıntılarında “İyi yemek ve kumar var” yazılı bir levha vardı. Masaların üzerinde de, “daha iyi oyuncular için yer açın.” gibi ifadeler yazıyordu.

Roma’da zarlı oyunlar oldukça favoriydi ve kumar sadece zar atılarak oynanabildiği gibi çeşitli tahta oyunları ile de oynanabilirdi. Bu tahta oyunlarında da zar kullanılırdı.

Augustus bile Roma festivallerinde kumar oynardı. Damadı Tiberius’a yazdığı bir mektupta “Minerva bayramını büyük bir neşe içinde, her gün kumar oynayarak ve duruma ısınarak geçtik sevgili Tiberius’um.” diyordu. Augustus’tan sonra, kumarın büyük etkisiyle ciddi bir ahlaki çöküş süreci başladı. Horace, göre genç Romalılar, artık ata binme ve avlanma gibi erkekçe alışkanlıklar yerine kumar oyunlarına önem veriyorlardı.

Kumar oynamayı yasaklayan en az üç yasa biliyoruz, en önemlisi Lex Talaria’dır , ancak bu yasaların ne zaman çıkarıldığını bilmiyoruz. Bununla birlikte, kumar için kullanılan Romalı terimin “Alea” olduğunu ve ahlakın önemli olduğu ilk zamanlarda “Aleator” aşağılık bir kişiyi tanımlamak için kullanılırdı.

Alıntıdır: www.mikeanderson.biz


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: