Dünya Tarihi

Pearl Harbor Saldırısı

7 Aralık 1941 sabahı Japon Donanması ABD’yi Pasifik’te etkisizleştirmek amacıyla Pearl Harbor, Oahu ve Hawaii’ye ani bir saldırı düzenledi. Saldırı sonuçlandığında Japonlar 300’den fazla uçak ile saldırmış olmalarına rağmen sadece 29 uçak kaybetmişlerdi. ABD ise saldırıdan ciddi zarar görmüştür. Japonların saldırısı sırasında çok sayıda Savaş Gemisi batmış veya hasar almış, yüzden fazla uçağını ise olmuştur. Saldırıda 2,400’den fazla Amerikalı da hayatını kaybetmiştir. Amerikan kayıplarının neredeyse yarısı Arizona Gemisindeki patlamadan sonra gerçekleşmiştir.

Japon uçakları iki kol halinde saldırdı ve 353 uçak Oahu’ya ulaştı. En geniş ve başlıca avcı uçağı üssü olan Hickam üssüne pike bombardıman uçakları saldırırken, korumasız torpido uçakları (uçak gemileri umuduyla) gemilere saldıran 183 uçaklık ilk kola liderlik ediyorlardı. 170 uçaklık ikinci kol Bellows üssü ve Ford Adasına (Pearl Harbor’un ortasındaki Donanma ve Donanma Hava gücü üssü) saldırmaktaydı. Kayda geçen tek direniş birkaç P-36Hawk ile P-40 Warhawk’ın 25 sortisi ve donanmanın uçaksavar ateşiydi. Saldırının en meşhur kahramanı hiç bir askeri eğitimi olmayan siyahi bir aşçıdır. West Virginiada görevli bu aşçı eğitimi olmadığı halde bir uçaksavarı kullanarak en az bir Japon uçağını düşürmeyi başarmıştır.

Saldırı başladıktan 90 dakika sonra bitti. 2403 Amerikalı ölmüş  ve 1.178 kişi yaralanmıştı. Beşi Zırhlı olmak üzere on sekiz gemi batmıştı.

Neredeyse 188 Amerikan uçağının tamamı yok edilmişti ve 155 i yerdeyken vurulmuştu, sabotaja karşı kolay korumak için kanat kanata park edilmişlerdi ve bu durum yok edilmelerini hızlandırdı. Barakalara yapılan saldırılar pilotların ve diğer personelin ölümünü ile sonuçlandı. Bazı uçaklar ise dost ateşi ile vuruldu.

Elli beş Japon havacısı ve dokuz denizaltıcı saldırı sırasında öldü. Japonların 441 uçağının (350 si saldırıda yeraldı) 29’u kaybedilmiş (dokuzu ilk dalgada, yirmisi ikinci dalgada) ve diğer yetmiş dört tanesi makinalı tüfek ve top atışı ile hasar görmüştü ve yirmiden fazlası uçak gemilerine sorunsuz inmişti.

Amerikan, filosunun üç uçak gemisi, üssün önemli tankerleri, denizaltılar ve fabrika gemileri gibi unsurları saldırı sırasında limanda olmadıkları için zarar görmediler ve bu durum Amerikan donanmasının toparlanmasını mümkün kılmıştır. Bu durum aynı zamanda bazı komplo teorilerine de esin kaynağı olmuştur.

Ahmet Özalp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: