Dünya Tarihi

İlluminati Nedir?

İlluminati, Adam Weishaupt tarafından 1776 yılında Yukarı Bavyera’da kurulmuş olan masonik bir örgüttür. Resmi görüşe göre ise 1785 yılında hükümet tarafından dağıtıldı. İlluminati, dağılmadan önce 2000’den fazla üyeye sahipti ve bu üyelerin çoğu sıradan insanlar değildi.

İllumunati, Latince bir kelimedir ve aydınlanmışlar anlamına gelir. Topluluğun hedefi, batıl inançlara karşı çıkmak, ve dinin etkisini azaltmaktı. Bu düşünceler bu örgütle uzaktan yakından alakası olmayan insanlarca da benimsenebilecek görüşler olsalar da, İllumunati’nin asıl tepki çeken yönü bu düşüncelerini hayata geçirme yöntemidir. Onlar, istedikleri dünya düzenini yaratabilmek için tüm dini ve siyasi yapıyı yıkıp yeni bir dünya düzeni kurmak gerektiğine inanıyorlardı.

Komplo teorisyenlerine göre; İllumunati hiç bir zaman dağılmamış, sadece yer altına inmiştir. Bu varsayım üzerinden yola çıkarak pek çok kitap yazılmış ve özellikle internet üzerinde milyon tane komplo teorisi oluşturulmuştur.

Günümüzde pek çok insan, Fransız İhtilalinden tutun da 11 Eylül Saldırılarına kadar pek çok olayın sorumlusunun İlluminati olduğuna inanmaktadır. Bu insanlara göre dünyadaki siyasetçilerin ve ünlü kişilerin çoğu da bu örgüt için çalışmaktadır.

Belki de gerçekten birileri dünyayı yönetiyordur. Ama İnternet ortamlarında, açtıkları blog sayfaları ile gizlenen gerçekleri ifşa ettiğini iddia eden ve herhangi bir kanıt sunmadan yüzlerce sayfalık kitaplar yazan, kişileri de ciddiye almamak gerekiyor.

Batuhan AĞAŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: