Eski Çağ Tarihi

Medler, Kürt müydü?

Kürt tarihi üzerine araştırmaları olan D. N. MacKenzie Kürtlerin ve Medlerin aynı halk olamayacağını öne sürmektedir. Ona göre, Kürtçe'de Güneybatı İrani dil etkisi görüldüğü halde, Med dili Kuzeybatı İrani dilidir.

Türkiye’de ve Irak’ta, Kürt Tarihi üzerine yazıp çizen pek çok kişi, Kürtlerin ataları konusunda ortak bir görüşe sahip değildir. Buna karşın, çoğu Kürt yazar, Medlerin Kürt oldukları konusunda hemfikirdir. Hatta bu düşünce öyle bir hal almıştır ki Kürt tarihi ile ilgili bir şeyler yazan veya söyleyen insanlar bu iddiayı kanıtlamak ihtiyacı hissetmemektedirler.

Kürt tarihi üzerine yapılan ciddi çalışmalar genellikle yurtdışı kaynaklıdır. Kürtler ve Medler arasında bir bağ olabileceği düşüncesi de bunun bir sonucu olarak yurtdışında yapılmış araştırmaları referans almaktadır. Türkiye’de, Kürtler üzerine yazanlar da doğal olarak bu kaynakları kullanmaktadırlar.

Türkiye’de pek çok Kürt yazar tarafından referans alınan Vladimir Minorsky, Medler ve Kürtler arasında bir bağ olabileceğini söylemektedir. Ona göre; Kürtçenin pek çok farklı lehçesi vardır ve bu farklılığın altında ortak bir yapı söz konusu olmalıdır. Bu yapının da Medler olabileceğini öne sürer. Batıda Kürtler üzerine araştırma yapan bir kaç isim daha Kürtler ve Medler arasındaki bir bağ konusunda kesin bir kanıt sunmasalar da, “Neden olmasın?”, “Olabilir” gibi bilimsellikten uzak ifadeler kullanmak ile yetinmektedirler.

Kürt tarihi üzerine araştırmaları olan bir başka isim olan D. N. MacKenzie ise Kürtlerin ve Medlerin aynı halk olamayacağını öne sürmektedir. Ona göre, Kürtçe’de Güneybatı İrani dil etkisi görüldüğü halde, Med dili Kuzeybatı İrani dilidir. Martin van Bruinessen ise “Bazı Kürt entelektüeller, halklarının Medler soyundan geldiğini iddia etseler de, Medlerin siyasi egemenliği ile Kürtlerin ilk doğrulanması arasındaki önemli boşlukta böyle bir bağlantıya izin verecek hiçbir kanıt yoktur.” demektedir. Medlerin, giyim kuşamları hakkında bilgi veren Herodotos, Medlerin Perslere olan benzerliklerinden söz etmektedir. Bu Medlerle, İranlılar arasında bir devamlılığın göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Medlerin, İrani bir dil konuştuklarını biliyoruz. Bununla birlikte, Medlere dair yazılı belgeler yok denecek kadar azdır. Az sayıdaki belge ise Medlerin, Kürtlerden ziyade, İranlılar ile bir bağının olduğunu gösteriyor. Medlerin döneminde Kürt olarak tanımlayabileceğimiz bir ırkın var olup olmadığı konusunun meçhul olduğunu da belirtmeliyiz. Zira, Kürt tarihinin antik dönemlerinin var olduğuna dair, bir kaç kelime benzerliği dışında öne sürülebilmiş bir kanıttan bahsetmek mümkün değildir.

Batuhan AĞAŞ

Kaynaklar:
1. Çev. Hakan Yurdakul, Martin Van Bruinessen, Kürtlük, Türklük, Alevilik, İletişim Yayınları, İstanbul, 2005
2. Çev. Müntekim Ökmen, Heredotos, Tarih, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul, 2014
3. tr.wikipedia.org/wiki/Med_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu

  1. Müslüman maskeli hoca, şıh, üstad, alim vs kılıklı hainler Türkçe konuşarak, “Türküm demek günah müslümanım elhamdülillah” gibi aforizmalar ile uyuturken, birilerinin Kürtlere tarih uydurması üzerine düşünmek lazım.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: