Dünya Tarihi

Rothschild Ailesi Kimdir?

Rothschild ailesi yakın tarihte dünya düzeni içindeki yer almak başarısını gösterebilmiş bir kaç aileden birisidir. Ailenin Almanya’dan çıkıp İngiltere’de doruğa ulaşan zenginliği yeni dünya devi Amerika ile tavan yaptı. Genellikle dedikodu tarzındaki iddialara göre, Rothschildler, ABD ile birlikte dünyayı yönetmektedirler.

Aile saltanatının oluşması, asıl kurucusu olan Mayer Amschel Rothschild’in 1744 yılında Frankfurt’un Judengasse adı verilen bir Yahudi gettosunda doğumuyla başlar. Babası Amschel Moses Rothschild, Hesse Prensi ile döviz ticareti yapıyordu. Kendisi de yetişkin olduğunda finans kurumu kurup 5 oğlunu Avrupa’nın farklı yerlerine göndererek yayılmaya çalıştı.

Mayer Amschel Rothschild’in oğulları ve gittikleri şehirler şöyleydi:

Amschel Mayer Rothschild (1773-1855): Frankfurt

Salomon Mayer Rothschild (1774-1855): Viyana

Nathan Mayer Rothschild (1777-1836): Londra

Calmann Mayer Rothschild (1788-1855): Napoli

Jakob Mayer Rothschild (1792-1868): Paris

Nathan Mayer Rothschild işini ilk olarak Manchester, İngiltere’de 1806’da kurdu; daha sonra aşama aşama Londra’ya taşındı.

Rothschild terimi, Almanca’da “kırmızı kalkan” anlamına gelmektedir. Ailenin kurucusu Mayer Amschel Rothschild’ın dedesinin dükkanında asılı olan kırmızı bir kalkandan geldiği rivayet edilir.

Rothschildlerin arması, sıkılmış bir yumruk ve Mayer Rothschild’in beş oğlunu simgeleyen beş oktan oluşur. Bu aynı zamanda İncil’in Psalm: 127 bölümüne de bir göndermedir: “Bir savaşçının elindeki oklar gibi”. Ailenin sloganı ise, armanın altında Latince yer alıyor: Concordia, Integritas, Industria (Uyum, Dürüstlük, Girişimcilik).

Rothschildler, Napolyon Savaşları (1803-1815) başlamadan önce de önemli bir miktarda servete sahipti ve bu sıralarda da değerli külçe metal ticaretinde üstünlük elde ettiler. Nathan Mayer Rothschild Londra’da, 1813-1815 arasında İngiliz savaş masraflarını neredeyse tek başına üstlenmişti. Yalnızca 1815 yılında, Rothschildler müttefiklere £9.8 milyon destek kredisi sağladılar.

Rothschild kardeşler, savaş yorgunu Avrupa’da altın taşımacılığı için bir iletişim ağı geliştirdi. Böylece Nathan piyasalardaki rakiplerinden çok daha avantajlı oldu. Bu vesileyle de Rothschild bankacılığı İngiliz devleti için vazgeçilmez hale geldi.

Rothschlidler, savaş sonrasındaki barış döneminde devlet borçlanmasının azalacağını hesaplayarak yüksek sayılabilecek bir bedelle devlet tahvillerini satın aldılar. 1817 de tahvillerin yeterince yükselmesinden dolayı satınca en karlı ticaretlerini yapmış oldular.

Nathan, 1818’de Prusya devletine £5 milyon borç verdi. Londra’da öylesine güçlü bir konuma erişti ki 1825-6 yıllarına gelindiğinde, İngiltere Bankasına piyasadaki olası bir likidite krizinden etkilenmeyeceği kadar para sağlayabiliyordu.

1800 lerden başlayıp 1815 yılına kadar süren Napolyon Savaşlarında Fransızlar, Almanların kaybettikleri kasabalarda Yahudilere özgürlük verilip önemli yerlere getirmişlerdi. Daha sonra Almanlar kaybettikleri yerleri geri aldıklarında Yahudilere karşı antisemitik bir kampanya başlatıldı. 1819 yılının 2 Ağustos’una gelindiğinde basının da propagandası ile Bavyera Eyaleti Würzberg kentinden başlayan Hep Hep Ayaklanması ( Hierosolyma Est Perdita’nın Türkçe karşılığı “Kudüs düştü”dür.) Darmstadt, Karlsruhe, Mannheim, Frankfurt, Köln, Bremen, Hamburg ve Lübeck gibi önemli kentler ile kasaba ve köylere sıçradı. Yahudilerin önemli bir bölümü kentlerden kaçıp şehir dışındaki ormanlık alanlarda çadırlar kurarak oralarda yaşadılar. Çağırılan askeri birlikler ve polis olaylara geç geldi hatta herhangi bir şey yapmadan isyana sessiz destek vermiş oldular. İsyan durduktan sonra Yahudiler görmezden gelindi. Alman topraklarında bulunan Yahudilerin kamu idaresinde, orduda, okullarda ve üniversitelerde öğretim mevkilerine gelmeleri yasaklandı. Bu isyanda Frankfurt’taki Rothschild bankasına da saldırı oldu, fakat farklı merkezlere dağıtılmış haldeki Rothschild servetine zarar gelmedi.

Gelişen tarih boyunca Rothschild ailesi dünya düzeni içindeki yerini aldı. Almanya’dan çıkıp İngiltere’de doruğa ulaşan zenginliği yeni dünya devi Amerika ile tavan yaptı. Genellikle dedikodu tarzında ve resmi olmayan açıklamalarla tanımlanan Rothschildler ve Amerika bağlantısı II. Dünya savaşı sonrasındaki iş birlikleri ile dünyayı yönettiklerini anlatır. Bu konuda Rothschildlerin dünyada diğer devletlerde olduğu gibi Amerika’nın da paralarını bastığı konusunda yazılar yazılmıştır. Hatta ABD Merkez Bankasının (FED), kendi parasını basması için kurulmasını sağlamaya çalışan Abraham Lincoln’ün suikaste gitmesinin arkasında Rothschildler’in olduğu söylenmektedir. Dedikodular bu kadarla değildir. Komplo teorisyenleri yakın tarihte yine ilginç derecede benzer bir şekilde suikaste kurban giden John F. Kennedy’in ölümünden de yine Rothschlidleri sorumlu tutmaktadırlar. İddia ettiklerine göre yine Merkez Bankası FED’in kendi paralarını basma konusunda tek yetkili olmasını sağlamak istediği için öldürülmüştü.

Rothschildler ile ilgili iddialar bu kadarla da bitmez. Bir başka iddiaya göre dünya nüfusunun azalması için savaşlar çıkarılmakta ve suni virüsler yaratılmaktadır. Gelecekte oluşabilecek büyük bir felaketi karşılayabilmek için Svalbard’da küresel bir tohum deposu varlığından söz edilmektedir.

Ailenin Avusturya ayağının beş nesli 1816 yılında Habsburg İmparatoru II. Francis tarafından miras sistemiyle geçen baronluk verilmesiyle Avusturya soylusu ilan edilmiştir. Ailenin İngiliz ayağı ise Kraliçe Victoria’nın izniyle Avusturya’da sahip oldukları Baron unvanını İngiltere’de de kullanma olanağına kavuşmuştur.

Mayer Amschel Rothschild’in vasiyetine göre aile üyelerinden büyük bir itiraz olmadığı sürece yaşça en büyük erkek evlat Baron Rothschild olarak ailenin lideri olacaktı. Miras paylaşımı yapılmayacak ve aile serveti gizli tutulacaktı. Aile servetinin dışarı çıkmaması için kuzenler arası evlilik yapılacaktı. Rothschild ailesi başlangıçta bu vasiyete ve Yahudilik anlayışına uygun yapılanma gösterip ailenin gelişmesi ve büyümesini birinci ve ikinci dereceden kuzenler arasında yapılan evliliklerle sağladılar. Ancak daha sonraki evlilikler siyasal ve aristokratik olduğu gibi finans sosyetesinden kurulan ilişkilerle sağlandı.

Bugün dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış Rothschild aile üyeleri farklı iş kollarında faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

Sedat Karadayı

1 yorum

  1. Para uğruna her şeyi yapan, İnsanların Gıda ve İlaçları üzerinden Dünya da Sömürü Düzeni Kuran, Tam bir Başbelası Aile.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: