Dünya Tarihi

Leonardo da Vinci Kimdir?

İtalyan Rönesansının en büyük dehalarından biri olarak kabul edilen Leonardo da Vinci, pek çok alanda çalışmalar yapmış ve yaptığı işlerle dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Fiziksel teması sevmez, cinsellik konularını iğrenç bulurdu ve birçok çalışması yarım kalmıştı. Bu makalede, Leonardo da Vinci'nin hayatı, çalışmaları ve kişisel hayatı hakkında ilginç gerçekler öğreneceksiniz.

Leonardo da Vinci, doğduğunda gayri meşru bir çocuktu ve bu nedenle aile sevgisi eksikliği yaşadı. Ancak amcası dışında kimseye yakınlık hissetmediği söylenir. Leonardo’nun dâhi oluşuna özgü garip davranışları vardı. Fiziksel teması sevmez ve cinsellik gibi konuları iğrenç bulurdu. Freud, bu davranışlar nedeniyle Leonardo da Vinci’nin frijit olduğunu düşünmüştü. Eşcinsel olduğu yönünde bazı söylentiler vardır, ancak bir suçlamaya maruz kalmıştı ve suçsuz bulunmuştu. Vejeteryan olduğu iddiaları da vardır. Birçok alanda çalışmalar yapmasına rağmen, bir işi tamamlamadan diğerine geçme alışkanlığı nedeniyle birçok çalışması yarım kalmıştır.

14 yaşında büyükanne ve büyükbabasının ölümü üzerine Floransa’ya yerleşmesi, Leonardo için büyük bir dönüm noktası oldu. Leonardo, çocukluğundan beri resim yapıyordu. Bir gün babasının yaptığı resimleri Andrea del Verrocchio’ya göstermesiyle, Andrea del Verrocchio onu yanına çırak olarak aldı. Andrea del Verrocchio’nun yanında pek çok şey öğrendikten sonra Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girdi. Milano Dükü Sforza’nın hizmetinde, resim ve heykeltraşlıkla uğraşmanın yanı sıra, kilise, kanal ve kale inşası gibi pek çok alanda çalıştı. Ayrıca, astronomi, anatomi, geometri, botanik ve mekanik alanlarla da ilgilendi. Uçabilen makineler dahil pek çok makine tasarımı yaptı. Milano’nun Fransızlar tarafından işgal edilmesi üzerine pek çok İtalyan şehrini dolaştı ve pek çok farklı kişinin himayesine girdi. Bu süreçte, meşhur Mona Lisa resmini yaptı.

Leonardo da Vinci, 1516 yılında Fransa kralının hizmetine girdi. Fransa kralı ile Leonardo da Vinci arasında çok özel bir ilişki olduğu, kralın sürekli onu ziyaret edip saatlerce sohbet ettikleri söylenilir. Hatta, Leonardo da Vinci’nin 1519 yılında son nefesini de kralın kollarında verdiği iddia edilir ki bu muhtemelen hiç bir zaman gerçekleşmedi. Başka kaynaklarda verilen bilgiler bu rivayetin doğruluğunu şüpheye düşürmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: